The Face - I.D.

Tuesday, November 03, 2009

Tady je par fotek, ktery jsme udelali  behem trideni casopisu The Face a I-D. Od ted se chvili nebudu hrabat v kontejnerech, abych ulovil nejaky casopisy pro svou praci :-). Diky Michalovi za casopisy a za pozovani.

Getting through pile of The Face and I-D magazine i though i could take few pictures. Thanks Michal for posing and for giving me the magazines for my work. for a while you wont see my digging through the garbage to get some stuff to work with :-)


Posted by: Deaf Messanger

Copenhagen - i know its long time ago....but I think some pictures are worth checking out even now

Tuesday, November 03, 2009

When i was adding pictures from Copenhagen one month ago I was thinking about the last time I was there and about the great time i had. I went through the pictures from that summer and decided to add them to my blog even though they are not actual.

Posted by: Deaf Messanger

New Postards and New Diaries

Sunday, November 01, 2009

Posted by: Deaf Messanger

New Suitcases

Thursday, January 22, 2009

I have just finished two suitcases

Posted by: Deaf Messanger

Web DeafMessAnger je venku!!!

Monday, January 19, 2009

 

So finally  I have my own website.

Tak je to konečně tady- web Deafmessanger.com je venku.  Mé velké díky patří Mikinovi a Štěpánovi, kteří ho pro mě udělali.

 

 

Posted by: Deaf Messanger

DeafMessAnger in South-east Asia

Sunday, January 18, 2009

In 2005 i spent few months touring Europe with the bands. I thought it would be great to take my stencil with me and spray it in every venue - in every city i travel to. I never did it though and i still think its a pit, but when i came to Thailand last year i immediatelly decided to cut the stencil and spray it everywhere i go in south east asia. The stencil is not the best one i even made :-), but still im happy i cut it and spread my name around.

V roce 2005 jsem jako řidič pro kapely strávil několik měsíců na turné po Evropě. Říkal jsem si, že by bylo fajn vozit sebou svou šablonu a "podepsat" se v každém klubu a městě, ve kterém zastavujeme. Každopádně jsem se k tomu nikdy nedostal a docela me to mrzí.
Minulý rok na jaře jsem si v Bankoku vyřezal šablonu a vozil ji po Jihovýchodní Asii a snažil se ji "otisknout", kde jen to šlo....jojo...to jsou ti Češi na cestách :-).

 

Don Det - Lao

Koh Tao - Thailand

With Joanna Godden and Nick on Don Det - Lao

Koh Tao - Thailand

Phnom Phen - Cambodia

Don Det - Lao

Luang Prabang - Lao

This was my final destination - Bangkok before flying back home to Prague. There was one more wall i wanted to spray DM logo on, but when i was shaking the can i heard some voices so i put the  can on the pavement and sat nearby to wait until the street is quit again. There were two teenagers passing the wall and when they spotted the can they took it and started to tag the wall right in front of me. It was great to see them useing it with no fear. Well they were locals and it could be easier for them if they would get caught, but still i was astonished to see that there was no hesitation, no worries. I guess i should learn from them. I didnt even mind they took my can - i was finished anyway.....

so good to see "anti-bush" street art in the streets of Bangkok

Found this stencil in Vang Vieng/Lao. Vang Vieng is one of the most touristic places in Lao and its easy to see huge contrast between traditional Lao society and euro-american culture.

 

 

Posted by: Deaf Messanger

Stamp

Sunday, January 18, 2009

Brought my logo to this artisan in Phnom Phen/Cambodia and ask him to make stone stamp for me. I was afraid it can be too difficult for him to make it, but he said without hesitation that he can. Before he started to work on it he ordered a beer for both of us so we enjoyed drinking it in that really hot and humid weather and than he sat down and started to create my stamp. I couldnt believe how precise and fast he was. Maybe that was that beer that helped him, but what if he drinks a beer with every customer??? Than i would think he is not from China (he was not Khmer), but from Czech Republic or Bavoria.

V Phnom Phen v Kambodži jsem objevil tohohle chlapíka. Na ulici vyráběl razítka z kamene. Můžete si přinést vlastní motiv a on vám ho do kamene vyryje. Přinesl jsem mu své logo a chtěl jsem mu řict, aby ho trosku zjednodušil(obuval jsem se totiž, že to nemůže na tak malou plochu vyrýt), ale on se na logo podíval a řekl: "Za hodinu je to hotový:" Potom nám oběma objednal pivo a pustil se do práce. Nevěřil jsem vlastním očím, jak rychle a precizně pracuje. Možná to bylo právě tím pivem, které mu v tom pomáhá. Každopádně nevím, jestli si dává pivo s každým zákazníkem. Jestli jo, tak bych ho spíše typoval na Čecha a ne na Číňana (nebyl to Khmér):-).


Posted by: Deaf Messanger

Another custom diary

Thursday, January 01, 2009

Another custom diary
Couple of months ago I got email and this girl Alisa from S.F. asked me to make a diary for her good friend. She got  one of D.M.A. diary from a friend who just came back from Europian tour. Later we realized that i know this guy Eugene for whom i was supposed  to make a custom diary. He is Mutual friend of Alisa and my friend Thomas who worked for Eugenes band as a driver when they tour Europe last summer. I never met him in person but Thomas told me alot about him and his band so i somehow really knew him even before i got this order. The World is fuckin small....and in the way it scares me...and in the way i love it.

Další diář na zakázku
Před několika měsíci jsem dostal email od Alisi ze San Francisca. Psala, ze dostala jeden můj diář od nějakého kamaráda, který se právě vrátil z turné po Evropě. Objednala si zakázkový diář pro blízkého přítele Eugena. Později jsme zjistili, že ho znám také - sice jen zprostředkovaně, ale znám ho. Můj kamarád Tomáš pro Eugenovu kapelu pracoval jako řidič na jejich posledním evropském turné. Svět je sakra malý...a někdy mě to děsí... a někdy mě to děsně baví :-).

 

 

 

Posted by: Deaf Messanger