Notebooks for Noomi Rapace

Friday, September 20, 2013

Unfortunately the only photo we can publish until the movie Child 44 is out next year. We were asked by Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo, Prometheus, Sherlock Holmes: A Game of Shadows ...) to make 35 notebooks so she can give them as a personal gift to the people she was close to during the shooting. Feels good to know that Her, Tom Hardy, Gary Oldman, Daniel Espinosa.... gonna have our notebooks.
Big thanks to 44"print for printing all the photos for these notebooks - the photos you cant see now .

Posted by: Deaf Messanger

Diary 2014

Thursday, September 19, 2013

Here: order2014order2014order2014

Brand new diary for 2014 are assembled and looking forward to meeting you.

Days, months, and lines are offset printed in graphic design from Martin Hula Carton Clan. But watch out! We paid a lot of attention, so that you would get same feeling from both our classic handmade diaries. Planners are A6 format and the envelope is hand-sprayed through stencils. On the other side of the envelope have embedded pocket for treasures cut from old magazines and maps. Just inside the front cover, instead of a first page is a beautiful screen.  Inside the diaries are randomly inserted old magazines, photos, letters, receipts, tickets, newspapers and other magical things. Oh, and I almost forgot!

It's beautifully fragrant.

order in our shop

Zbrusu nové diáře pro rok 2014 jsou zkompletované a těší se na Vás.

Dny, měsíce a řádky jsou tištěné ofsetem v grafické úpravě od Martina Hůly z Carton Clanu. Ale pozor! Dali jsme si hodně záležet na tom, aby jste z nich měli stejný pocit jak z našich klasických ručně dělaných deníků. Diáře mají formát A6 a na obálce ručně stříkané designy přes šablony. Na druhé straně obálky mají vloženou kapsu na poklady - vysekanou ze starých časopisů a map. Hned za obálkou místo přední strany krásná, obvaz připomínající, síťka. Uvnitř diářů náhodně vložené staré časopisy, fotky, dopisy, účtenky, jízdenky, noviny a další kouzelný věci. Jo a málem bych zapomněl!

Krásně voní.

Objednávejte v našem shopu

 

Posted by: Deaf Messanger

I thought its mine but...

Wednesday, September 18, 2013

Prej to teď patří Fridě.


Frida claims this new stencil to be hers.

 

 

Posted by: Deaf Messanger

Beautiful present

Sunday, August 25, 2013

Tohle nam minuly tyden pristalo ve schrance (tedy na poste). Krabice plna fotek. Slecna pise, ze by byla rada, kdybychom je pouzili do nasich deniku. Moc radi fotky pouzijeme a dekujeme moc za tak krasny darek - moc si toho vazime!!!


We got a parcel last week. The box full of old photographs. Woman that sent it to us thought they would fit well to our notebooks and that she wishes we would use them that way. Of course we will and we are so grateful for such a generous present.

..a nejlepsi na tom je, ze fotky pochazeji ze stejne budovy, ve ktere jsem 4 roky studoval. Jen na jiny skole, ale ta sidlila ve stejny budove. A to dotycna donatorka nevedela, coz je krasna "nahoda".

...and what I love most about these pictures is that they come from the school that was in the same building as the school I studied at. And the girl who sent us these pictures had no idea about this "coincidence".


Posted by: Deaf Messanger