Diary 2016

Thursday, October 08, 2015

The brand new diaries 2016 are finished, looking forward to meet you.

Days, months, and lines are offset printed in graphic design from Martin Hula Carton Clan. We paid a lot of attention, so that you would get the same feeling that you find in our classic handmade notebooks. The pocket planners are A6 format and the cover is hand-sprayed in our well known "Deafmessanger" style. We added 7 new designs that are screenprinted and than finished with spray paint and stencils. Inside you will find an embedded paper pocket for treasures, cut from old magazines and maps. Randomly inserted are old magazines pages, old photos, old newspapers and old film stripes we got from the flea market. At the end of the diary there are some plain pages for your sketches and notes. Of course there is a pencil in an elastic pencil holder. Feel free to exchange it with the pen/pencil of your choice. 
And YES – our planners for 2016 are made from recycled paper!

You can order HERE.

***

Diáře na rok 2016 jsou venku.

I letos jsou dny, měsíce, řádky, fotky, obrázky tištěny ofsetem v grafické úpravě Martina Hůly z Carton Clan.  Dali jsme si hodně záležet, abyste z nich měli stejný pocit, jak z našich klasických ručně dělaných deníků - jsou kompletně z krásného recyklovaného papíru. Diáře mají formát A6 a na obálce ručně stříkané designy naším "Deafmessanger" stylem. Nově máme v nabídce 7 nových designů, které jsou natištěny sítotiskem a dokončeny sprejem a šablonou. Na vnitřní straně obálky najdete kapsu na vaše poklady - vysekanou ze starých časopisů. Uvnitř diářů jsou náhodně vložené staré časopisy, fotky, noviny a další kouzelné věci jako třeba několik políček z filmu do promítačky. Již samozřejmostí je tužka, která je k deskám přichycena gumičkou. Můžete ji tedy nahradit propiskou. Na konci je 20 nepotištěných listů na poznámky, nákresy či nalepení fotek!

Objednat můžete ZDE.

 

Posted by: Deaf Messanger

Custom notebooks for NOOMI RAPACE / Child 44

Tuesday, June 09, 2015

We were asked by Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo, Prometheus, Sherlock Holmes: A Game of Shadows ...) to make 35 notebooks so she can give them as a personal gift to the people she was close to during the shooting of the movie CHILD 44. Feels good to know that Her, Tom Hardy, Gary Oldman, Daniel Espinosa.... gonna have our notebooks.

Big thanks to 44" Print for printing all the photos for these notebooks.
You can see more pictures in "custom notebooks album" on our website: http://www.deafmessanger.com/customs/detail/19/Notebooks-for-NOOMI-RAPACE-CHILD-44
Když se v Praze natáčel film CHILD 44 oslovila nás švédská herečka Noomi Rapace a objednala si od nás zakázkové deníky. Ty věnovala blízkým lidem z natáčení. Musíme přiznat, že nám lichotí, že je teď mají herci takového formátu jako Tom Hardy, Gary Oldman, Daniel Espinosa, Vincent Cassel...
Více fotografií najdete u nás na webu: http://www.deafmessanger.com/customs/detail/19/Notebooks-for-NOOMI-RAPACE-CHILD-44
Speciální díky klukům z 44 print za tisk fotografiím, které jsme do deníků vložili.

Posted by: Deaf Messanger

Farma Naděje

Thursday, May 21, 2015

Téměř 15 let jsem veganem a je mi ctí podpořit připravovaný projekt Farma Naděje. Farma naděje poskytuje útočistě pro tzv. hospodářská zvířata, která byla zachráněna z nevyhovujících podmínek. Tenhle obraz bude vystavován spolu s díly dalších autorů a všechny peníze budou použity právě na zmiňovaný projekt. Je mi jasné, že velryma není hospodářským zvířetem. Přesto jsem ji zvolil jako symbol boje proti  krutému a nespravedlivému zacházení vůči zvířatům. Zatím není známý termín výstavy, ale určitě jej zde uveřejníme.


Being a vegan for almost 15 years, it felt as a necessity to answer the call and make something that could support the animals in need. This is a piece I made for an exhibition that will sell art from various artists and all the money will go to this amazing farm sanctuary project in Czech Republic. „…“ farm sanctuary will take care of animals such as pigs, cows, sheep and hens that were saved from the horrible environment of the meat and dairy industry. I know a whale is not a farm animal but it stands as a symbol for the fight against injustice committed on innocent animals.

Za nápadem a realizací výstavy stojí tahle milá holka Bára. Respekt jejímu úsilí.

 

Posted by: Deaf Messanger

Notebooks for MONO.

Wednesday, May 13, 2015

We love to make custom notebooks and postcards and it was an honor to make those for this amazing japanese band MONO.The notebooks were available at their merch table during their one month long european tour.

Making of video: https://www.youtube.com/watch?v=HkkRHymylDw

https://www.youtube.com/watch?v=HkkRHymylDw

Posted by: Deaf Messanger